Dlaczego boli nas głowa
Kategorie:

Dlaczego boli nas głowa

Jedną z najczęstszych dolegliwości z jaką każdy z Nas przynajmniej raz zmierzył się w swoim życiu jest ból głowy. Może wystąpić niezależnie od Naszego wieku, płci, stanu zdrowia. Tak, ból głowy nie musi oznaczać, że Naszemu organizmowi coś dolega. W większości są to bóle napięciowe które wynikają ze stresu i tylko u 15% osób cierpiących na powtarzające się bóle mogą one stanowić podłoże chorobowe.

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Sam ból głowy jest dość subiektywnym odczuciem. Jego nasilenie jest zróżnicowane ze względu na charakter bólu oraz odporności Nas samych. Tak naprawdę w rodzajach bólu głowy możemy wyróżnić ból pierwotny, inaczej zwany samoistnym, oraz ból wtórny. Drugi z wymienionych rodzajów występuje najczęściej jako symptom innej jednostki chorobowej.

Możemy również scharakteryzować go na podstawie jego umiejscowienia i sposobu odczuwania. Ból głowy dotyczący przodu głowy, dodatkowo o silnym i pulsującym charakterze najczęściej dotyczy migreny. Jeśli dodatkowo występuje światłowstręt, nudności lub osłabienie pola widzenia to przybliża Nas do tej diagnozy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, aby potwierdził Nasze przypuszczenia.

Nagły ból pojawiający się z tyłu głowy może być spowodowany chorobą nadciśnieniową. Opisywany jest jako pulsujący i najczęściej występujący rano po przebudzeniu. Ma to związek z podniesieniem się ciśnienia w momencie Naszego przebudzenia co jest naturalną reakcją organizmu. Jednak przy nadciśnieniu skok ten jest zdecydowanie większy przez co możemy odczuwać ból głowy lub/i zawroty. Być może ból z jakim się zmagasz pojawia się w okolicach skroni?

Odczuwasz wtedy jakby ucisk po obu stronach, bądź nawet świdrowanie mini wiertarki? Mam dla Ciebie w takim przypadku dwie wiadomości. Pierwszą z nich jest informacja, że z takim bólem mamy zazwyczaj do czynienia, gdy ktoś wspomina o bólu głowy. Druga, mniej optymistyczna to, że posiadasz w swoim życiu zbyt dużo stresu. Ten rodzaj bólu najczęściej powiązany jest z napięciowymi bólami głowy. Może się on pojawiać o tej samej porze dnia i stopniowo narastać. Pomocny tu może być masaż leczniczy w Krakowie oraz parę dni w mniej stresującej atmosferze.

Przyczyny bólu głowy

Jakie są przyczyny bólu głowy czasem nie udaje się stwierdzić. Sama dolegliwość nie jest w rozumieniu medycyny chorobą. Nasz mózg, podobnie jak i oko, nie ma w sobie receptorów bólowych. Dziwne prawda? Dlatego za przyczyny bólu głowy uważa się zmiany w naczyniach krwionośnych, nerwach albo nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników. Nawet gdy pojawią się zmiany w strukturach wewnątrzczaszkowych, to odczuwany ból wynika z ucisku, bądź przemieszczania się patologii w tym obrębie. Więc sam mózg „nie potrafi” boleć. Już przy opisywaniu rodzaju bólu, zostały wymienione niektóre z przyczyn mogące powodować odczuwanie bólu głowy.

Jednak tych przyczyn może być bardzo wiele i nie zawsze da się je ustalić. Przemęczenie, niewyspanie, początek zapalenia zatok, skutki spożycia alkoholu, uszkodzenia okostnej czy kości. Jedną z przyczyn bólu głowy może być również nieprawidłowa postawa Naszego ciała przez większość część dnia. Zwróć uwagę w jakiej pozycji pracujesz. Przypatrz się również, jak większość ludzi korzysta ze swojego smartfona. Pozycja jaką przyjmujemy, aby odpisać na smsa czy przewinąć facebooka lub instagrama to zazwyczaj pochylona głowa do przodu nad wyświetlaczem. Taka pozycja jest dla Nas nienaturalna i wyjątkowo szkodliwa dla kręgosłupa. Staje się on nadmiernie obciążony w odcinku szyjnym i uciska nerwy oraz naczynia transportujące krew do mózgu. Niezbędna może się okazać terapia manualna którą wykonujemy w Nowa Huta. Pomoże ona skorygować Naszą postawę i wypracować odpowiednie nawyki.